Inštitút estetickej medicíny

Korektívna dermatológia / Zákroky / Skin Care Program

liečba keloidov a hypertrofických jaziev

Liečba keloidov a hypertrofických jaziev „SKIN REFORMING“

Forma a tvar jazvy závisí aj od operačnej techniky, spôsobu šitia, použitia šijacieho materiálu či lepidla na jazvy.

Hypertrofická jazva je vyvýšená, nerovnomerná, ktorá nemá tendenciu klesnúť do úrovne kože. Zväčša zostáva nad okolím a navyše je hrubšia a tvrdšia. Po dozretí vybledne, zostáva však nápadnejšia.

Keloidná forma hojenia jazvy je oveľa agresívnejšia. Kým hypertrofická jazva má šancu zlepšiť sa, pri keloide je to naopak. Časom sa len zhoršuje a prekračuje rámec pôvodnej jazvy.

Aby jazva bola čo najmenej viditeľná a aby nesvrbela a nebolela, liečime ju najprv konzervatívne. Používame na to silikónové náplasti. Ich výhodou je, že sa prispôsobia reliéfu a rozmerom jazvy. Bežnými metódami úpravy jaziev je zbrusovanie mikrodermabráziou a laserom. Tieto techniky slúžia na korekciu nerovnomerne hrboľatej jazvy. V niektorých prípadoch pomáha aj injekčne dodať do jazvy protizápalové hormóny.

Až keď nie je možné jazvu vylepšiť týmito klasickými metódami, prichádza do úvahy skalpel. K chirurgickému zákroku sa však pristupuje zväčša až vtedy, ak jazva obmedzuje pohyb, napríklad v oblasti kĺbov, tváre, oka, úst, nosa, ale aj vtedy, ak jazvy obmedzujú napríklad dýchanie či pohyb úst. Treba však zvážiť riziká, lebo nová jazva sa tiež nemusí zahojiť k spokojnosti pacienta.